VERTICAL FIXED INTERLOCKED SOCKET OUTLET - WITHOUT BOTTOM - FOR HEAVY-DUTY USE - WITH FUSE-HOLDER BASE - 3P+E 16A 480-500V-50/60HZ 7H - IP66 image 1
VERTICAL FIXED INTERLOCKED SOCKET OUTLET - WITHOUT BOTTOM - FOR HEAVY-DUTY USE - WITH FUSE-HOLDER BASE - 3P+E 16A 480-500V-50/60HZ 7H - IP66 image 2
VERTICAL FIXED INTERLOCKED SOCKET OUTLET - WITHOUT BOTTOM - FOR HEAVY-DUTY USE - WITH FUSE-HOLDER BASE - 3P+E 16A 480-500V-50/60HZ 7H - IP66 thumbnail 1
VERTICAL FIXED INTERLOCKED SOCKET OUTLET - WITHOUT BOTTOM - FOR HEAVY-DUTY USE - WITH FUSE-HOLDER BASE - 3P+E 16A 480-500V-50/60HZ 7H - IP66 thumbnail 2
VERTICAL FIXED INTERLOCKED SOCKET OUTLET - WITHOUT BOTTOM - FOR HEAVY-DUTY USE - WITH FUSE-HOLDER BASE - 3P+E 16A 480-500V-50/60HZ 7H - IP66
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 31.12.26
EAN: 8011564066090
MPN: GW66810
Package: 1
Box: 6
Pallet: 120
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name VERTICAL FIXED INTERLOCKED SOCKET OUTLET - WITHOUT BOTTOM - FOR HEAVY-DUTY USE - WITH FUSE-HOLDER BASE - 3P+E 16A 480-500V-50/60HZ 7H - IP66
Brand GEWISS
Categories Industrial Sockets (CEE)
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC001324
Housing material Plastic
IEC-amperage 16 A
Type of switch None
Contact material Other
Degree of protection (IP) IP66
Voltage according to EN 60309-2 500 V (50+60 Hz) black
Other Technical data
Model Cover
Switch Mechanical locking
Protection Cylindrical fuse
Number of poles 4
Surface treatment contacts Nickel-plated
Amperage according to UL/CSA (for UL-version) 0 A