| Item condition | New |
| Manufacture name | VERDEELBLOK Y-ADAPTER 3-POLIG, ENSTO |
| Brand | Schneider Electric |
| Country of origin* | LV |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 3925 9080 00 |
| ETIM | EC002560 |
| Model | Plug |
| Connection type | Spring clamp connection |
| Locking mechanism | Integrated in plug-in connector |
| Rated current | 16 A |
| Rated voltage | 400 V |
| Number of poles | 3 |
| Length | 48 mm |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Pole codification | L, N, PE |
| Packing level 1 | 3606485124612 |
| Width | 30 mm |
| Halogen free | Yes |
| Height | 40 mm |
| With strain relief | No |
| Housing material | Polyamide (PA) |
| Surface treatment contacts | Untreated |
| Pollution degree | 2 |
| Mechanical coding | No |
| Rated surge voltage | 4.5 kV |
| Continuity resistor | 50 mOhm |
| Contact material | CuZn |
| Number of connections per pole | 0 |
| Colour coding/contact insert | Grey |
| Fire load | 4.5 kWh |
| Max. continuous temperature resistance contact part | 40 °C |
| Max. continuous temperature resistance strain relief | 70 °C |