| Item condition | New |
| Manufacture name | UPS 5E 900 USB DIN G2 900VA 480W |
| Brand | EATON |
| Categories |
UPS and Accessories
|
| ETIM | EC000382 |
| Voltage type | AC |
| Construction type | Free standing model |
| Input voltage | 140-300 V |
| Output voltage | 195-257 V |
| USV- technology | Line-interactive |
| Primary frequency | 45-63 Hz |
| Secondary frequency | 50-60 Hz |
| Packing level 1 | 3553340704246, 3553340704246 |
| Packing level 2 | 3553340704246 |
| Width | 100 mm |
| Height | 148 mm |
| Depth | 288 mm |
| Weight | 5.27 kg |
| Suitable for network-management | No |
| Potential free switch contact | No |
| SNMP | No |
| Modular | No |
| Number of phases secondary | 1 |
| Number of phases primary | 1 |
| Auto shut down function | Yes |
| Overall efficiency | 95 % |
| Input connection | Protective contact (type F) |
| Number of output connections with protective contact (type F) | 2 |
| Output effective power | 480 W |
| Output apparent power | 850 VA |
Eaton 5E Gen2 UPS USB DIN, 900 VA, 480 W, Input: Schuko, Outputs: (2) DIN, Tower