| Item condition | New |
| Manufacture name | 6711 U Flush Mounted Inserts Remote control |
| Brand | Busch-Jaeger |
| Categories |
Switches
|
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC001588 |
| Nominal voltage | 230 V |
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Colour | Grey |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Packing level 1 | 4011395189214 |
| Packing level 2 | 4011395189214 |
| Packing level 3 | 4011395189214 |
| Assembly arrangement | Basic element |
| Model | Relay |
| Surface protection | Untreated |
| Rated current | 10 A |
| Number of channels | 0 |
| Material quality | Thermoplastic |
| Type of load | Universal and LED Retrofit |
| Material | Plastic |
| Type of fastening | Mounting with screw |
| Light value memory | No |
| Substation input | No |
| RAL-number (similar) | 0 |
| Applicable with movement sensor | No |
| Applicable with transmission button | Yes |
| Applicable with infrared button | No |
| Applicable with presence indicator | No |
| Applicable with button | Yes |
| Applicable with time switch/timer | No |
| Switch capacity | 0-2300 W |
| Transparent | No |
| Surface finishing | Matt |
| IFTTT support available | No |
| Min. depth of built-in installation box | 33 mm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |