UA50-30-00 110V 50Hz / 110-120V 60Hz Contactor image 1
UA50-30-00 110V 50Hz / 110-120V 60Hz Contactor
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3471522084842
MPN: 1SBL351022R8400
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name UA50-30-00 110V 50Hz / 110-120V 60Hz Contactor
Brand ABB
Categories Capacitor Contactors
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC001079
Rated control supply voltage at AC 50 Hz 110 V
Rated control supply voltage at AC 60 Hz 110-120 V
Voltage type for actuating AC
Packing details
Packing level 1 3471522084842
Packing level 2 3471522084842
Other Technical data
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of normally closed contacts as main contact 0
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Rated blind power at 400 V, 50 Hz 33 kvar