| Item condition | New |
| Manufacture name | TURBO-405 N (230V 50HZ) |
| Brand | S&P |
| Harmonized System Code | 8414 5100 00 |
| ETIM | EC011012 |
| Colour | Chrome |
| Width | 510 mm |
| Model | Floor |
| Depth | 180 mm |
| Collapsible | No |
| Swivelling | Yes |
| Power consumption | 65 kW |
| Material | Steel-treated |
| Electrical connection | Cable |
| Frequency | 50 Hz |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Connection voltage | 230 V |
| With thermal protection | Yes |
| Suitable for wall mounting | No |
| Suitable for electronic control | Yes |
| Suitable for transformer control | No |
| With setting control | Yes |
| Packing level 1 | 8413893987563 |