TUBE CABLE LUGS KRF/240-12 image 1
TUBE CABLE LUGS KRF/240-12 image 2
TUBE CABLE LUGS KRF/240-12 thumbnail 1
TUBE CABLE LUGS KRF/240-12 thumbnail 2
TUBE CABLE LUGS KRF/240-12
Order only Minimal order quantity: 10
Price (excl. VAT):
This price is valid until 30.09.26
EAN: 4044773202069
MPN: 61803360
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name TUBE CABLE LUGS KRF/240-12
Brand LAPP
Categories Cable Lugs
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 9010 00
ETIM EC001051
Bolt dimension (metric) 12
Packing details
Packing level 1 4044773202069, 4044773202069
Other Technical data
Surface protection Tinned
Nominal cross section 240 mm²
Downloads
Description
Voordelen; Hoge veiligheid en belastbaarheid door hoogwaardig elektrolytkoper Met inspectiegat (vanaf 4 mm²) Toepassing; Vooral voor aansluitingen op aardingsrails en busbars KR:Voor fijn- en meerdradige koperen geleiders (klasse 2 en 5) met een aderdoorsnede van 0,75-10mm² KRT: Voor meerdradige koperen geleiders (klasse 2) met aderdoorsnede van 10 - 1000 mm² KRF: Voor fijndradige koperen geleiders (klasse 2 en 5) met aderdoorsnede van 16 - 800 mm² Max. 48 kV