| Item condition | New |
| Manufacture name | TRUMPET CABLE GLAND M32X1,5 BLACK |
| Brand | EATON |
| ETIM | EC000441 |
| Model | Straight |
| Thread length | 15 mm |
| Material quality | Polyamide (PA) |
| Thread type | Metric |
| Material | Plastic |
| Hexagon angular dimension | 61 mm |
| Suitable for cable diameter | 15-20 mm |
| Degree of protection (IP) | IP66 |
| Nominal thread size inch/gas pipe thread | Other |
| Nominal thread size metric/PG | 32 |
| Packing level 1 | 4250217401336 |
| Colour | Black |
| Halogen free | Yes |
| Shock resistant | Yes |
| RAL-number | 9.005 |
| Surface protection | Untreated |
| Bend radius protection/trumpet flare | Yes |
| With strain relief | Yes |
| Screened | No |
| EMC-version | No |
| Glass-fibre reinforced | No |
| Type of sealing | Sealing ring |
| Operating temperature | -40-85 °C |
| Pitch thread | 1.5 mm |
| Explosion-tested version | Yes |
| Flat cable coupling | No |
| Multi seal area | No |
| With locknut | No |
| Separable screw gland | No |
| For Ex-zone gas | 1, 2 |
| For Ex-Zone dust | 21, 22 |
| For armoured cable | No |
| Snapping in opening | No |
| Wrench width | 41 mm |