| Item condition | New |
| Manufacture name | FLUKE-324 True RMS Clamp Meter |
| Brand | Fluke |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9030 3200 00 |
| ETIM | EC000380 |
| Type of current | AC |
| Indication | Digital |
| Measuring range selection | Automatic |
| Current measuring range, AC | 0.1-400 A |
| Jaw opening | 30 mm |
| Measuring circuit category | CAT IV |
| Degree of protection (IP) | IP30 |
| Max. voltage measuring circuit category | 300 V |
| Packing level 1 | 0095969623759 |
| Resistance measuring range | Yes |
| True RMS measurement | Yes |
| Continuity test | Yes |
| Interface | No |
| Capacitance measurement | Yes |
| Frequency measurement | No |
| Power measuring | No |
| Leakage current measuring | No |
| Measurement in cables with for- and back conductor | No |
| Version as adapter to connect to multi meter | No |
| Harmonics measurement | No |
| Voltage measurement, AC | Yes |
| Voltage measurement, DC | Yes |
| Analogue bar graph display | No |
| Multiple display | No |
| Temperature measurement | Yes |
| With display backlight | Yes |
Robuustheid van Fluke. Betrouwbaarheid van Fluke. Nauwkeurigheid van Fluke.True-RMS-metingen en de geoptimaliseerde ergonomie maken de stroomtangen van de 320-serie tot de beste algemene instrumenten voor storingzoeken door elektriciens in bedrijfspanden en particuliere woningen. Met de 323; 324 en 325 kunt u controleren of er belastingsstroom en/of AC-spanning aanwezig is en doorbeltests uitvoeren op stroomkringen; schakelaars; zekeringen en contacten. Deze kleine; robuuste stroomtangen zijn bij uitstek geschikt voor stroommetingen tot 400 A in krappe kabelkasten. Het model Fluke 324 kan tevens de temperatuur en capaciteit meten.