TRIO-PS67/1AC/24DC/3.75/M12-A - Power supply unit image 1
TRIO-PS67/1AC/24DC/3.75/M12-A - Power supply unit
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4063151740160
MPN: 1376306
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name TRIO-PS67/1AC/24DC/3.75/M12-A - Power supply unit
Brand Phoenix Contact
Categories DC-power supply
Country of origin* VN
ETIM EC002540
Width 100 mm
Height 164 mm
Depth 53 mm
Voltage type of supply voltage AC/DC
Power output 90 W
Rail mounting possible No
Wall mounting possible Yes
1st secondary output voltage 24 V
Rated supply voltage at AC 50 Hz 100-277 V
Max. output current 1 3.75 A
Nominal value output current 1 3.75 A
Packing details
Packing level 1 4063151740160
Other Technical data
Built-in height 164 mm
Degree of protection (IP) IP67
Direct mounting possible Yes
Rated supply voltage at AC 60 Hz 100-277 V
Rated supply voltage at DC 88-275 V
Short-circuit-proof Yes
Nominal value output voltage 1 24 V
Description
Primary-switched power supply unit TRIO POWER, M12 circular connector, Wall mounting, input: 1-phase, output: 24 V DC / 3.75 A