| Item condition | New |
| Manufacture name | Tridonic O211 Diffuser lens 40° |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 3926 9097 00 |
| ETIM | EC002558 |
| Colour | Other |
| Width | 25 mm |
| Beam angle | 40 ° |
| Diameter | 35.36 mm |
| Length | 25 mm |
| Height/depth | 3.4 mm |
| Material | Plastic |
| Light outlet | Direct |
| Light sharing | Symmetric |
| Grid perforated | No |
| Reflector perforated | No |
| Design of the grid/reflector | None |
| Light distributor | Diffuser lens/optic/panel |
| Packing level 1 | 9006210266626, 9006210266626 |