| Item condition | New |
| Manufacture name | Tridonic IRED infrared receiver for DSI (2)IR |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 8542 3190 00 |
| ETIM | EC000533 |
| Model | Infrared receiver |
| Packing level 1 | 9006210134079, 9006210134079 |
| Width | 80 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 26 mm |
| Diameter | 80 mm |
| IFTTT support available | No |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |