| Item condition | New |
| Manufacture name | Tridonic connecDIM Gateway G1 |
| Brand | Tridonic |
| Harmonized System Code | 8517 6200 00 |
| ETIM | EC000533 |
| Model | Other |
| Packing level 1 | 9006210547862, 9006210547862 |
| Width | 100 mm |
| Height | 108 mm |
| Depth | 24 mm |
| Diameter | 102.84 mm |
| IFTTT support available | No |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |