Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4001869905785
MPN: 4AP2542-8BC40-0HA0
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 1-4 weeks
Technical Information
Item condition New
Brand Siemens
Categories Low Voltage Transformers
Country of origin* CZ
Harmonized System Code 8504 3200 00
ETIM EC002485
Width 267 mm
Height 203 mm
Depth 203 mm
Conductor material Other
Primary voltage 1 500 V
Primary voltage 2 400 V
Primary voltage 3 289 V
Rated power 1600 VA
Short-circuit-proof No
Primary voltage 4 230 V
Secondary voltage 1 400 V
Secondary voltage 2 230 V
Packing details
Packing level 1 4001869905785
Other Technical data
Built as energy saving transformer No
Built as safety transformer No
Built as isolating transformer No
Type of insulation material according to IEC 85 B
Relative short circuit voltage 4.3 %