| Item condition | New |
| Manufacture name | Tipcontroleschakelaar 2-polig inbouw |
| Brand | Jung |
| Country of origin* | DE |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5080 00 |
| ETIM | EC001590 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Assembly arrangement | Basic element |
| Method of operation | Rocker/button |
| Rated current | 10 A |
| Type of fastening | Mounting with claw and screw |
| Wiring system | 2-pole switch |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP20 |
| Packing level 1 | 4011377296800 |
| Packing level 2 | 4011377296800 |
| Halogen free | Yes |
| With mounting plate | No |
| Connection type | Push-in clamp |
| Illumination | Yes |
| Built-in depth | 32 mm |
| Feedback-signal contact | No |
| Type of lighting | Glow lamp |
| Number of rockers | 1 |
| RAL-number (similar) | 0 |
| Switching current for fluorescent lamps | 10 AX |
| Push button switch | Yes |
| Washing machine switch | No |
| Device width | 71 mm |
| Device height | 71 mm |
| Device depth | 0 mm |
| Label space/information surface | No |
| Function lighting | Control and orientation |
| Number of modules (module system) | 0 |
| Min. depth of built-in installation box | 0 mm |