| Item condition | New |
| Manufacture name | AC-DC Single output Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 1.6A; metal case 75W |
| Brand | Mean Well |
| Country of origin* | SZ |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC002542 |
| Voltage type of supply voltage | AC/DC |
| Power output | 75 W |
| Rated supply voltage at DC | 48 V |
| Max. output current 1 | 1.6 A |
| Packing level 1 | 4711287422244 |
| Packing level 2 | 4711287422244 |
| Width | 32 mm |
| Height | 125.2 mm |
| Depth | 102 mm |