| Item condition | New |
| Manufacture name | Mini Contactor TeSys SK 2P 12A AC-1 Coil 24VDC |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
AC Power Contactors
|
| Country of origin* | CZ |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 4190 00 |
| Rated operation power at AC-3, 400 V | 0 kW |
| Number of normally open contacts as main contact | 2 |
| Number of normally closed contacts as main contact | 0 |
| Rated operation current Ie at AC-3, 400 V | 0 A |
| Rated control supply voltage at DC | 24 V |
| Type of electrical connection of main circuit | Screw connection |
| Voltage type for actuating | DC |
| Packing level 1 | 3389110563931 |
| Packing level 2 | 3389110563939 |
| Modular version | No |
| Number of auxiliary contacts as normally open contact | 0 |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact | 0 |
| Rated operation current Ie at AC-1, 400 V | 12 A |
| Rated operation current Ie at AC-4, 400 V | 0 A |
| Rated operation power at AC-4, 400 V | 0 kW |
| Rated operation power NEMA | 0 kW |
TeSys SK mini-contactor, 2 poles (2NO), for non inductive load applications up to 12A/690V AC-1, and for 1-phase motor control applications up to 6A/690V AC-3 (for 3-phase motors an add-on contact block LA1SK must be mounted on contactor). It provides a 24V DC control circuit with no inrush consumption, connection by screw clamp terminals. For operating rates until 1200 cycles/hour and ambient temperature -20/+50°C, it procures high reliability and durability. Compact (27mm width), for clipping on a 35mm DIN rail. Add-on contact blocks LA1SK (power pole, instantaneous auxiliary contacts) and suppressor modules LA4SK available (to be ordered separately). Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC), Green Premium product (RoHS/REACh).