| Item condition | New |
| Manufacture name | Contactor TeSys D 3P 32A 24-60VAC/VDC Coil |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
AC Power Contactors
|
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 4190 00 |
| Rated operation power at AC-3, 400 V | 15 kW |
| Number of normally open contacts as main contact | 3 |
| Number of normally closed contacts as main contact | 0 |
| Rated operation current Ie at AC-3, 400 V | 32 A |
| Rated control supply voltage at AC 50 Hz | 24-60 V |
| Rated control supply voltage at AC 60 Hz | 24-60 V |
| Rated control supply voltage at DC | 24-60 V |
| Type of electrical connection of main circuit | Screw connection |
| Voltage type for actuating | AC/DC |
| Packing level 1 | 3606480987755 |
| Packing level 2 | 3606480987753 |
| Modular version | No |
| Number of auxiliary contacts as normally open contact | 1 |
| Number of auxiliary contacts as normally closed contact | 1 |
| Rated operation current Ie at AC-1, 400 V | 50 A |
| Rated operation current Ie at AC-4, 400 V | 18 A |
| Rated operation power at AC-4, 400 V | 7.5 kW |
| Rated operation power NEMA | 0 kW |
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 32A/690V AC-3/3e (15kW@400V). It provides a low consumption 24-60V AC/DC coil with electronic control for direct PLC output connection, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).