| Item condition | New |
| Manufacture name | Testboy 40 Plus Spanningstester 6-400V AC/DC |
| Brand | Testboy |
| Harmonized System Code | 9030 3100 00 |
| ETIM | EC000494 |
| Current supply | From test object (without battery) |
| Continuity test | No |
| Voltage indication | LED |
| Voltage measuring range | 6-400 V |
| Measuring circuit category | CAT III |
| Type of test | 2-pole |
| Packing level 1 | 4028532200428 |
| Length | 120 mm |
| Blade length | 0 mm |
| Blade width | 0 mm |
| Internal base load | No |
| Single pole phase indication | No |
| Contact less voltage detection | No |
| Data hold | No |
| Background lighting LC-indication | No |
| Test prod protection | No |
| Measuring point lightning | No |
| Indication of direction of field rotation | No |
| Load switchable | No |
| Resistance measurement | 0 Ohm |
| Usable at precipitation | No |