| Item condition | New |
| Manufacture name | Terminal Support Rail BPZ-TSB-600/2KL29 600mm |
| Brand | EATON |
| Categories |
Busbar Systems and Accessories
|
| Country of origin* | CZ |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 9001 00 |
| Number of connections | 58 |
| Rated current | 63 A |
| Packing level 1 | 4015081855582 |
| Mounting method | Direct mounting |
| Insulated mounting | No |
| Material | Brass |
| Busbar thickness | 8 mm |
| Rail width | 510 mm |
| Surface of the contact rail | Untreated |
| Horizontal mounting | Yes |
| Rail length | 436 mm |
| Max. tightening torque | 0 Nm |
| Clearance from back plate | 50 mm |
| Connection size, connection facility | Other |
| Vertical mounting | No |
BPZ-TSB terminal support rail, prepared for installation at the top/bottom inside the enclosure, installed in combination with BPZ-CTS corner tower kit, incl. two (2) KL-29 pre-installed brass terminal bars, can be used as ground bus for service outgoers