| Item condition | New |
| Manufacture name | E5CC temperature controller digital Omron |
| Brand | Omron |
| Categories |
Monitoring Relays
|
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9032 1020 00 |
| Error registration possible | No |
| Number of measuring circuits | 1 |
| External reset possible | No |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Temperature measuring range | -200-2300 °C |
| Packing level 1 | 4549734266512, 4549734266512 |
| Width | 48 mm |
| Height | 48 mm |
| Depth | 73 mm |
| With detachable clamps | No |
| Voltage type for actuating | AC |
| Number of contacts as normally closed contact | 0 |
| Number of contacts as normally open contact | 3 |
| Number of contacts as change-over contact | 0 |
Temperature controller, 1/16 DIN (48x48 mm), 12 VDC pulse output, 3 AUX, 100-240 VAC