TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK image 1
TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK image 2
TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK image 3
TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK thumbnail 1
TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK thumbnail 2
TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK thumbnail 3
TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 5414363109778
MPN: 7TCA017420R0016
Package: 5
Box: 35
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name TEC102/60 SHRINK-KON END CAPS 5PCS BLACK
Brand ABB
Categories Heat Shrink Tubing
Country of origin* TH
ETIM EC000218
Type Heat-shrink
Operating temperature 1100 °C
Inner diameter before heat-shrink 102 mm
Inner diameter after heat-shrink 60 mm
Nominal cross section 680 mm²
Packing details
Packing level 1 5414363109778
Packing level 2 5414363109778
Other Technical data
Colour Black
Model Thick-walled
Halogen free No
Material Crosslinked polyolefin (XLPO)
Transparent No
Printable Yes
With inner glue No
Nominal diameter inch 3/4 inch
Shrink rate 2:1
UL approval Yes
Downloads
Description
Heat Shrink Tubing, Rated for 600 Volts, 90 Degree C, Continuous Use, RoHS Compliance, 19.1mm Expanded, 5 Per Bag, Black, Thick Wall, Adhesive Lined