| Item condition | New |
| Manufacture name | TCXG-16.30 grijs Kunstst. spiraalslang + kunstst. spiraal |
| Brand | FRÄNKISCHE |
| Categories |
Cable Hoses
|
| Country of origin* | IT |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 3917 3200 00 |
| Operating temperature | -5-60 °C |
| Sheathing material | Not sheathed |
| Material filament | Helix of rigid plastic |
| Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| Packing level 1 | 4013960577266 |
| Colour | Grey |
| Outer diameter | 20.7 mm |
| Halogen free | No |
| Inner diameter | 16 mm |
| Bending radius, static | 21 mm |
| Plain interior | Yes |
| Flexibility | Flexible |
| Plain exterior | No |
| Tensile strength | 125 N |
| Nominal diameter | 16 mm |
| Nominal size in inch | Other |
| Approved according to DIN EN 61386-23 | No |