| Item condition | New |
| Manufacture name | TCBT/4-355/H- EXEIIT3 |
| Brand | S&P |
| Country of origin* | NL |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8414 5925 00 |
| ETIM | EC011013 |
| Connection | Flange |
| Length | 170 mm |
| Housing material | Steel-treated |
| Connection voltage | 400 V |
| Electrical connection | Terminals |
| With thermal protection | Yes |
| Diameter, housing | 355 mm |
| Air volume, unloaded | 3470 m³/h |
| Air volume at pressure 2 | 3000 m³/h |
| Air volume at pressure 3 | 2200 m³/h |
| Pressure 2 | 40 Pa |
| Pressure 3 | 75 Pa |
| Suitable for electronic control | No |
| Suitable for transformer control | No |
| Duct diameter | 355 mm |
| Max. air temperature | 70 °C |
| Indirect drive | No |
| Direct-current motor | No |
| Pole-reversible | No |
| Suitable for low-current control | No |
| Suitable for frequency control | No |
| 2-speed motor | No |
| Packing level 1 | 8413893140821 |