| Item condition | New |
| Manufacture name | TAP OFF UNIT 160A COMPACT NS |
| Brand | Schneider Electric |
| Categories |
Busbar Systems and Accessories
|
| Country of origin* | FR |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Colour | White |
| Number of poles | 3 |
| Rated voltage at AC 50 Hz | 230-690 V |
| Rated current at AC 50 Hz | 160 A |
| Packing level 1 | 3606480005688 |
| Packing level 2 | 3606480005688 |
| Width | 246 mm |
| Height | 342 mm |
| RAL-number | 9001 |
| With adjustment | No |
| Protection | None |
| Number of conductors (without earthing) | 4 |
| Phase selection | No |
| Length | 482 mm |
| Degree of protection (IP) | IP55 |
| Number of CEE socket outlets | 0 |
| Number of other socket outlets | 0 |
| Branch off type | Pipe in-lead |
| Type of socket outlets | Other |
| Number of NEMA socket outlets | 0 |
Canalis tap-off unit for KT and KS. It's applied to medium power distribution and TT, IT and TN-S earthing system. The operational voltage is from 230VAC 50/60Hz to 690VAC 50/60Hz. The rated operational current is 160A at 35 ℃. Mounting by Plug-in with fixed polarity with white RAL 9001 surface treatment and whose busbar trunking polarity is 3L + N + PE. It provided protection for NSX circuit breaker with rotary handle control (circuit breaker to be ordered separately). It provided 1 right opening for FL21 gland plate to tap-off unit disconnection by rotary operating handle. Canalis KS busbar trunking compatibility with plug-in outlets, Canalis KT busbar trunking compatibility with KS type plug-in outlets. It provides IP55 protection which conforming to EN/IEC 60529 standard. IK08 conforms to IEC 62262. It is compliant with both IEC 61439-1 and IEC 61439-6. It is also compliant with Green Premium (RoHS/REACH).