SZ203-B40 Miniature Circuit Breaker - 3P - B - 40 A image 1
SZ203-B40 Miniature Circuit Breaker - 3P - B - 40 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4016779996501
MPN: 2CDS253025R0405
Package: 1
Box: 36
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SZ203-B40 Miniature Circuit Breaker - 3P - B - 40 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 40A
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 40 A
Rated voltage 400 V
Release characteristic B
Width in number of modular spacings 3
Number of poles (total) 3
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 6 kA
Packing details
Packing level 1 4016779996501
Packing level 2 4016779996501
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 69 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 2
Explosion-proof FALSE
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 3
Concurrently switching neutral conductor FALSE
Connectable conductor cross section solid-core 0,75-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0,75-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation FALSE
Additional equipment possible TRUE
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 6 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV
Description
SZ203-B40 Miniature Circuit Breaker B-Char., 6kA, 40A, 3P