| Item condition | New |
| Manufacture name | System 55 meter cabinet GS |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | RO |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC000068 |
| Number of phases | 3 |
| Protection | None |
| Packing level 1 | 8711426207684 |
| Colour | Black |
| Width | 223 mm |
| Height | 332 mm |
| Depth | 79 mm |
| RAL-number | 9005 |
| Extension piece | No |
| Suitable for power circuit breaker | No |
| With slot for fuses | No |