| Item condition | New |
| Manufacture name | Systeem 55 Bakelite rail enclosure |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | RO |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8538 9099 00 |
| ETIM | EC002274 |
| Width | 167 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 227 mm |
| Housing material | Plastic |
| Busbar distance | 30 mm |
| Rated current rail system | 50 A |
| Equipped with busbar | Yes |
| Packing level 1 | 8711426847446 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Extension possible | No |
| With transparent cover | No |
| Number of poles | 5 |
| Short-circuit breaking capacity (Icw) | 25 kA |
| Degree of protection (IP) | IP3X |
| Degree of protection (NEMA) | Other |