switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A image 2
switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A image 3
switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A image 4
MD01 thumbnail 1
switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A thumbnail 2
switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A thumbnail 3
switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A thumbnail 4
switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A
In vendor's stock
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3606480230042
MPN: LV516425
Package: 1
Box: 9
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name switch disconnector EasyPact CVS160NA, 3 poles, 160 A, AC22A, AC23A
Brand Schneider Electric
Categories Switch Disconnectors
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 160 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 220-440 V
Degree of protection (IP), front side IP40
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch No
Rated short-time withstand current lcw 2.5 kA
Packing details
Packing level 1 3606480230042
Packing level 2 3606480230040
Other Technical data
Rated operation power at AC-3, 400 V 0 kW
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Conditioned rated short-circuit current Iq 0 kA
Number of auxiliary contacts as change-over contact 4
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Toggle
Rated operation power at AC-23, 400 V 0 kW
Colour control element Black
Suitable for floor mounting No
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre Yes
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting Yes
Max. rated operation voltage Ue AC 440 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device fixed built-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 0 A
Switching power at 400 V 0 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 160 A