switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles image 2
switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles image 3
switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles image 4
MD01 thumbnail 1
switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles thumbnail 2
switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles thumbnail 3
switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles thumbnail 4
switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid while stock lasts
EAN: 3303430311003
MPN: 31100
Package: 1
Box: 9
Estimate delivery time to our warehouse: By request
Technical Information
Item condition New
Manufacture name switch disconnector, Compact INS250-100 , 100 A, standard version with black rotary handle, 3 poles
Brand Schneider Electric
Categories Switch Disconnectors
Country of origin* PL
Harmonized System Code 8536 5080 00
ETIM EC000216
Rated permanent current Iu 100 A
Number of poles 3
Rated operating voltage 0-690 V
Degree of protection (IP), front side IP40
Version as main switch Yes
Version as safety switch No
Version as maintenance-/service switch Yes
Rated short-time withstand current lcw 8.5 kA
Packing details
Packing level 1 3303430311003
Packing level 2 3303430311001
Other Technical data
Rated operation power at AC-3, 400 V 0 kW
Number of auxiliary contacts as normally open contact 0
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 0
Conditioned rated short-circuit current Iq 36 kA
Number of auxiliary contacts as change-over contact 2
Number of switches 1
Interlockable Yes
Motor drive integrated No
Type of electrical connection of main circuit Screw connection
Version as emergency stop installation No
Type of control element Long turning handle
Rated operation power at AC-23, 400 V 45 kW
Colour control element Black
Suitable for floor mounting Yes
Suitable for front mounting 4-hole Yes
Suitable for front mounting centre Yes
Suitable for distribution board installation Yes
Suitable for intermediate mounting No
Max. rated operation voltage Ue AC 690 V
Motor drive optional No
Voltage release optional No
Device construction Built-in device fixed built-in technique
Rated permanent current at AC-21, 400 V 0 A
Switching power at 400 V 0 kW
Version as reversing switch No
Rated permanent current at AC-23, 400 V 100 A
Downloads
Description
This Compact INS250-100 is a 3 poles non-automatic switch-disconnector with black rotary handle. It is suitable for isolation with positive contact indication, as defined by IEC 60947-1 and IEC60947-3 standards. The operational current is 100A at 415VAC in categories AC22A and AC23A. The rated voltage is 690VAC 50/60Hz or 250VDC. The black rotary handle is designed to offer easy operation and high performance in interruption of currents. Compact INS250-100 is a class II insulation level front-face device as per IEC 60664 standard.