| Item condition | New |
| Manufacture name | Switch, 50A, 2p, neon, 1G plate size, black interior |
| Brand | EATON |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 8536 5080 00 |
| ETIM | EC001590 |
| Nominal voltage | 240 V |
| Mounting method | Flush mounted (plaster) |
| Assembly arrangement | Basic element with full cover plate |
| Method of operation | Rocker/button |
| Rated current | 50 A |
| Type of fastening | Screw mounting |
| Wiring system | 2-pole switch |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP3X |
| Packing level 1 | 5010826127282 |
| Packing level 2 | 9010238247390 |
| Colour | Black |
| Halogen free | Yes |
| With mounting plate | No |
| Connection type | Screwed terminal |
| Illumination | Yes |
| Surface protection | Untreated |
| Built-in depth | 25 mm |
| Feedback-signal contact | No |
| Material quality | Duroplast |
| Material | Plastic |
| Number of rockers | 1 |
| RAL-number (similar) | 0 |
| Switching current for fluorescent lamps | 50 AX |
| Push button switch | Yes |
| Washing machine switch | No |
| Surface finishing | Matt |
| Device width | 86 mm |
| Device height | 86 mm |
| Device depth | 45 mm |
| Label space/information surface | No |
| Function lighting | Illuminated (on) |
| Number of modules (module system) | 0 |
| IFTTT support available | No |
| Min. depth of built-in installation box | 47 mm |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Heating switch | No |
| Anti-bacterial treatment | No |