| Item condition | New |
| Manufacture name | SWITC.POWER SUPPLY 2A 12VDC 25W |
| Brand | FINDER |
| Categories |
DC-power supply
|
| Width | 35 mm |
| Height | 84 mm |
| Depth | 56.5 mm |
| Voltage type of supply voltage | AC/DC |
| Power output | 25 W |
| Rail mounting possible | Yes |
| Wall mounting possible | No |
| 1st secondary output voltage | 12 V |
| Rated supply voltage at AC 50 Hz | 110-240 V |
| Max. output current 1 | 2.1 A |
| Packing level 1 | 8012823465029 |
| Packing level 2 | 8012823464992 |
| Modular version | Yes |
| Suitable for safety functions | No |
| Width in number of modular spacings | 2 |
| Output voltage stabilized | No |
| Type of electric connection | Screw connection |
| Stabilized | Yes |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Direct mounting possible | No |
| 2nd secondary output voltage | - V |
| 3rd secondary output voltage | - V |
| Secondary voltage adjustable | No |
| Rated supply voltage at AC 60 Hz | 110-240 V |
| Rated supply voltage at DC | 220 V |
| Short-circuit-proof | Yes |
| Performance level according to EN ISO 13849-1 | None |
| Nominal value output voltage 1 | 12 V |
| SIL according to IEC 61508 | None |