BPZ-KC-2/95PE-ALU Terminal block 2x95mm², 500A Cu / 440A Al image 1
BPZ-KC-2/95PE-ALU Terminal block 2x95mm², 500A Cu / 440A Al image 2
BPZ-KC-2/95PE-ALU Terminal block 2x95mm², 500A Cu / 440A Al thumbnail 1
BPZ-KC-2/95PE-ALU Terminal block 2x95mm², 500A Cu / 440A Al thumbnail 2
BPZ-KC-2/95PE-ALU Terminal block 2x95mm², 500A Cu / 440A Al
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 9010238092211
MPN: 195348
Item condition New
Manufacture name BPZ-KC-2/95PE-ALU Terminal block 2x95mm², 500A Cu / 440A Al
Number of poles 1
Number of clamp positions per pole 2
Other Technical data
Width 41 mm
Height 51 mm
Depth 84 mm
Conductor cross section flexible (fine-strand) with cable end sleeve 70 mm²
Conductor cross section solid (solid, stranded) 95 mm²
Max. rated current 500 A
Description
1-pole terminal block, BPZ-KC-...-ALU; aluminum design; rated current/terminal capacity in accordance with specifications; assembly primarily on DIN rails or, where applicable, mounting plate, protection type IP20, max. operating voltage 1000V AC/DC, available in the colors gray/blue/yellow-green. Equipment supplied: 1 1 pole terminal block