BPZ-KC-1/16PE-ALU Terminal block 1x16mm², 82A Cu / 75A Al image 1
BPZ-KC-1/16PE-ALU Terminal block 1x16mm², 82A Cu / 75A Al image 2
BPZ-KC-1/16PE-ALU Terminal block 1x16mm², 82A Cu / 75A Al thumbnail 1
BPZ-KC-1/16PE-ALU Terminal block 1x16mm², 82A Cu / 75A Al thumbnail 2
BPZ-KC-1/16PE-ALU Terminal block 1x16mm², 82A Cu / 75A Al
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 9010238092037
MPN: 195329
Item condition New
Manufacture name BPZ-KC-1/16PE-ALU Terminal block 1x16mm², 82A Cu / 75A Al
Number of poles 1
Number of clamp positions per pole 1
Other Technical data
Width 13.5 mm
Height 39.5 mm
Depth 44.6 mm
Conductor cross section flexible (fine-strand) with cable end sleeve 10 mm²
Conductor cross section solid (solid, stranded) 16 mm²
Max. rated current 82 A
Description
1-pole terminal block, BPZ-KC-...-ALU; aluminum design; rated current/terminal capacity in accordance with specifications; assembly primarily on DIN rails or, where applicable, mounting plate, protection type IP20, max. operating voltage 1000V AC/DC, available in the colors gray/blue/yellow-green. Equipment supplied: 1 1 pole terminal block