BPZ-KC-1/150PE-ALU Terminal block 1x150mm², 320A Cu / 290A Al image 1
BPZ-KC-1/150PE-ALU Terminal block 1x150mm², 320A Cu / 290A Al image 2
BPZ-KC-1/150PE-ALU Terminal block 1x150mm², 320A Cu / 290A Al thumbnail 1
BPZ-KC-1/150PE-ALU Terminal block 1x150mm², 320A Cu / 290A Al thumbnail 2
BPZ-KC-1/150PE-ALU Terminal block 1x150mm², 320A Cu / 290A Al
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 9010238092242
MPN: 195351
Package: 1
Box: 10
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name BPZ-KC-1/150PE-ALU Terminal block 1x150mm², 320A Cu / 290A Al
Brand EATON
Categories Pre-Assembled Distribution Units
Country of origin* FI
Harmonized System Code 8536 9010 00
ETIM EC001894
Number of poles 1
Number of clamp positions per pole 1
Other Technical data
Width 30 mm
Height 54 mm
Depth 84 mm
Conductor cross section flexible (fine-strand) with cable end sleeve 120 mm²
Conductor cross section solid (solid, stranded) 150 mm²
Max. rated current 320 A
With N-rail No
With PE-rail No
Description
1-pole terminal block, BPZ-KC-...-ALU; aluminum design; rated current/terminal capacity in accordance with specifications; assembly primarily on DIN rails or, where applicable, mounting plate, protection type IP20, max. operating voltage 1000V AC/DC, available in the colors gray/blue/yellow-green. Equipment supplied: 1 1 pole terminal block