SV-SMT 7.62HP/02/270SF 2.6SN BK BX image 1
SV-SMT 7.62HP/02/270SF 2.6SN BK BX image 2
SV-SMT 7.62HP/02/270SF 2.6SN BK BX thumbnail 1
SV-SMT 7.62HP/02/270SF 2.6SN BK BX thumbnail 2
SV-SMT 7.62HP/02/270SF 2.6SN BK BX
Order only Minimal order quantity: 60
Price (excl. VAT):
This price is valid until 24.12.26
EAN: 4050118513363
MPN: 2499940000
Box: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SV-SMT 7.62HP/02/270SF 2.6SN BK BX
Brand Weidmüller
Categories PCB Connectors & Terminals
Country of origin* RO
Harmonized System Code 8536 6990 00
ETIM EC002637
Type of connection Flexible PCB-connector
Rated voltage 630 V
Number of poles 2
Operating temperature -50-130 °C
Rated surge voltage 6 kV
Type of electric connection THR connection
Connector model Fixed connector
Angle PCB/contact 0°/180° (horizontal)
Rated current In 41 A
Packing details
Packing level 1 4050118513363
Other Technical data
Colour housing Black
Contact type Pin
Type of fastening Solder
Inflammability class of insulation material according to with UL94 V0
Material of contact surface Tin
Over voltage category III
Pollution degree 2
Length pin 2.6 mm
Modular spacing connections 7.62 mm
Number of plug-in contact rows 1
Type of banding Other
Modular spacing contacts 7.62 mm