| Item condition | New |
| Manufacture name | SURGE PROTECTION DEVICE |
| Brand | FINDER |
| ETIM | EC000941 |
| Nominal discharge surge current (8/20) | 20 kA |
| Nominal voltage AC | 230 V |
| Voltage protection level L-N | 1.2 kV |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| System configuration DC | No |
| System configuration IT | No |
| System configuration TN | Yes |
| System configuration TN-C-S | No |
| Packing level 1 | 8012823406510 |
| Mounting method | DIN rail (top hat rail) 35 mm |
| With remote signalling contact | No |
| Construction size | 2 modular spacing |
| Max. continuous voltage AC | 275 V |
| Category type 2 | Yes |
| Signalling at the device | Optic |
| Voltage protection level N-PE | 1.2 kV |
| Integrated backup fuse | No |
| System configuration TN-C | Yes |
| System configuration TN-S | No |
| System configuration TT | No |
| System configuration other | No |
| Max. discharge surge current (8/20) | 60 kA |
| Short-circuit breaking capacity (Isccr) | 50 kA |