| Item condition | New |
| Manufacture name | Sun@Home Circular Pendant Silver |
| Brand | LEDVANCE |
| Categories |
Pendant lights
|
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| Harmonized System Code | 9405 1190 00 |
| ETIM | EC001743 |
| Colour rendering index CRI | 90-100 |
| Length | 1210 mm |
| Height/depth | 1210 mm |
| Lamp type | LED not exchangeable |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour temperature | 2200-5000 K |
| Max. system power | 18.5 W |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 500 lm |
| Luminaire efficacy | 27 lm/W |
| Packing level 1 | 4058075762749 |
| Packing level 2 | 4058075762756 |
| Packing level 3 | 4058075762749 |
| Protection class | II |
| Reflector | None |
| Lamp holder | None |
| Connection type | Push-in clamp |
| Colour housing | Silver |
| Voltage type | AC |
| Type of grid | Other |
| Diameter | 450 mm |
| Housing material | Aluminium |
| Direct-/indirect proportion separately controllable | No |
| Suitable for light line configuration | No |
| Suitable for emergency lighting | No |
| Light sharing | Symmetric |
| Pendant length | 1210 mm |
| Emergency power supply integrated | No |
| With light source | Yes |
| Luminaire with limited surface temperature, sign "D“ according to EN 60598-2-24 | No |
| Suitable for number of lamps | 0 |
| With control gear | Yes |
| With suspension | Yes |
| Suitable for workplace according to EN 12464-1 | No |
| Nominal current | 130 mA |
| Constant light output (CLO) | No |
| IFTTT support available | Yes |
| Type of wiring | Ending |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 30000 h |
| Filament test according to IEC 60695-2-11 | 650 °C - 30 s |
| LED nominal current at constant current | 130 mA |
| Dimming 0-10 V | No |
| Dimming 1-10 V | No |
| Dimming DALI | No |
| Dimming DMX | No |
| Dimming potentiometer (integrated) | No |
| Dimming GPRS | No |
| Dimming LineSwitch | No |
| Dimming manufacturer's proprietary system | No |
| Dimming mains voltage modulation | No |
| Dimming phase cut-off | No |
| Dimming phase cut-on | No |
| Dimming programmable | No |
| Dimming RF | No |
| Dimming Sine Wave Reduction | No |
| Dimming Touch and Dim | No |
| Dimming Zigbee | No |
| Dimming with push-button | No |
| No dim function | No |
| Dimming DSI | No |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Dimming DALI-2 | No |
| Colour temperature adjustable | Continuously variable |
| Luminous flux adjustable | Continuously variable |
| Beam angle adjustable | No |
| Exchangeable control gear | No |
Ceiling Lights with Human Centric Lighting Technology. Product features: Automated biorhythm feature. Innovative Fullspectrum SunLike LEDs with CRI95. SunLike LEDs with reduced Blue Light in LED Spectrum. Innovative luminaire coating-technology fighting household germs and odors. Controllable via LEDVANCE SMART+ App (with minimum Android 8.0 or iOS 14.0). Controllable via voice control available: Google Assistant or Amazon Alexa. Adjustable color temperature via Tunable White: 2,200…5,000 K. Dimmable. Product benefits: Adapts the light according to your Biorhythm: the right light at the right time. Enable increased concentration and efficiency. Improve overall activity level and daytime alertness. Improve sleeping rhythm and –intensity. Improve optic convenience. Enables an improved level of clean-air-safety by killing residential germs and bad odors. Homogenous light distribution. Easy and quick installation. Areas of application: Indoor applications. Kitchens, living rooms, children's rooms or home offices. Equipment / Accessories: Complete mounting and connecting accessories included. Control via app or voice control requires compatible Smart home system. For control via LEDVANCE SMART+ App, a smartphone or tablet is required (with minimum Android 8.0 or iOS 14.0).