| Item condition | New |
| Manufacture name | SubstiTUBE® T5 UN 18 W/4000K 1449 mm |
| Brand | LEDVANCE |
| Country of origin* | CN |
| * The actual country of origin may differ depending on the delivery batch. To confirm the specific country of origin, please contact your account manager. | |
| ETIM | EC001959 |
| Socket | G5 |
| Dimmable | No |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Diameter | 16 mm |
| Lamp efficacy | 155 lm/W |
| Lamp shape | Tube, double-ended |
| Length | 1449 mm |
| Nominal voltage | 220-240 V |
| Type of cover | Frosted |
| Colour temperature | 4000 K |
| Lamp power | 18 W |
| Luminous flux | 2800 lm |
| Lamp designation | Other |
| Beam angle | 160 ° |
| Packing level 1 | 4058075138049 |
| Packing level 2 | 4058075138056 |
| Colour | White |
| Voltage type | AC |
| With remote control | No |
| Energy efficiency class | A++ |
| Remote operation possible | No |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Colour of light according to EN 12464-1 | Neutral white 3300-5300 K |
| Average nominal lifespan | 60000 h |
| Nominal current | 79 mA |
| Weighted energy consumption in 1000 hours | 18 kWh |
| IFTTT support available | No |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM5 |
| Total harmonic distortion | 19 |
| Photobiological safety according to EN 62471 | RG0 |
| Min. number of switching cycles | 200000 |
| Compatible with Apple HomeKit | No |
| Compatible with Google Assistant | No |
| Compatible with Amazon Alexa | No |
| Power factor | 0.9 |