SU201MR-K16 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 16 A image 2
MD01 thumbnail 1
SU201MR-K16 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 16 A thumbnail 2
SU201MR-K16 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 16 A
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 4016779956499
MPN: 2CDS271347R0467
Box: 10
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name SU201MR-K16 Miniature Circuit Breaker - 1P - K - 16 A
Brand ABB
Categories Circuit breakers 16A
Harmonized System Code 8536 2010 00
ETIM EC000042
Rated current 16 A
Rated voltage 230 V
Release characteristic K
Width in number of modular spacings 1
Number of poles (total) 1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V 10 kA
Packing details
Packing level 1 4016779962117
Packing level 2 4016779980517
Other Technical data
Voltage type AC
Built-in depth 71 mm
Frequency 50-60 Hz
Rated insulation voltage Ui 440 V
Current limiting class 3
Over voltage category 3
Pollution degree 3
Explosion-proof No
Degree of protection (IP) IP20
Number of protected poles 1
Concurrently switching neutral conductor No
Connectable conductor cross section solid-core 0-35 mm²
Connectable conductor cross section multi-wired 0-25 mm²
Ambient temperature during operating -25-55 °C
Flush-mounted installation No
Additional equipment possible Yes
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V 10 kA
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V 10 kA
Rated impulse withstand voltage Uimp 4 kV