STEPPER DRIVE SD315ON10B400 image 1
STEPPER DRIVE SD315ON10B400
Order only
Price (excl. VAT):
This price is valid until next price list or while stock lasts
EAN: 3606485186146
MPN: SD315ON10B400
Package: 1
Estimate delivery time to our warehouse: 4-6 weeks
Technical Information
Item condition New
Manufacture name STEPPER DRIVE SD315ON10B400
Brand Schneider Electric
Categories Frequency Converters ≤ 1 kV
Country of origin* DE
Harmonized System Code 8504 4090 00
ETIM EC001857
Mains voltage 24-48 V
Mains frequency 50/60 Hz
Number of phases input Other
Relative symmetric net voltage tolerance 10 %
Relative symmetric net frequency tolerance 5 %
Packing details
Packing level 1 3606485186146
Other Technical data
Width 74.5 mm
Height 117 mm
Depth 23.5 mm
With control element No
Number of digital inputs 6
Number of digital outputs 2
Number of analogue inputs 3
Number of analogue outputs 1
Supporting protocol for LON No
Number of HW-interfaces industrial Ethernet 0
Number of HW-interfaces RS-232 0
Number of HW-interfaces RS-422 0
Number of HW-interfaces serial TTY 0
Number of HW-interfaces USB 0
Number of HW-interfaces parallel 0
Number of HW-interfaces other 0
With optical interface No
Supporting protocol for TCP/IP No
Supporting protocol for ASI No
Supporting protocol for PROFIBUS No
Supporting protocol for CAN No
Supporting protocol for INTERBUS No
Supporting protocol for KNX No
Supporting protocol for Modbus No
Supporting protocol for Data-Highway No
Supporting protocol for DeviceNet No
Supporting protocol for SUCONET No
Supporting protocol for other bus systems No
Degree of protection (IP) IP20
With PC connection No
Supporting protocol for SERCOS No
Supporting protocol for INTERBUS-Safety No
4-quadrant operation possible No
Number of interfaces PROFINET 0
Type of converter Other
Number of phases output Other
Integrated breaking resistance No
Application in industrial area permitted No
Application in domestic- and commercial area permitted No
Max. output frequency 200000 Hz
Max. output at linear load at rated output voltage 0 kW
Max. output at quadratic load at rated output voltage 0 kW
Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work No
Supporting protocol for DeviceNet Safety No
Supporting protocol for EtherNet/IP No
Supporting protocol for Foundation Fieldbus No
Supporting protocol for PROFINET CBA No
Supporting protocol for PROFINET IO No
Supporting protocol for PROFIsafe No
Supporting protocol for SafetyBUS p No
Max. output voltage 30 V
Nominal output current I2N 10 A