| Item condition | New |
| Manufacture name | Presence Detector Hpd3 Ip Up |
| Brand | STEINEL |
| Categories |
Motion & Presence Sensors
|
| Harmonized System Code | 9029 1000 00 |
| ETIM | EC000133 |
| Mounting method | Other |
| Width | 0 mm |
| Height | 52 mm |
| Depth | 52 mm |
| Connection type | Other |
| Max. transmission range frontally | 0 m |
| Max. transmission range sideways | 0 m |
| Max. switching power | 0 W |
| Scan angle | 0 ° |
| Degree of protection (IP) | IP20 |
| Min. switch-on time | 0 s |
| Max. duty cycle | 0 min |
| Response value luminosity adjustable | Yes |
| Max. presence range | 0 m² |
| Max. switching power LED | 0 W |
| Sensor type | Camera |
| Packing level 1 | 4007841067304 |
| Halogen free | Yes |
| Switching-on delay | 0 s |
| Switch-off delay | 0 s |
| Built-in depth | 0 mm |
| Diameter | 125 mm |
| Built-in width | 0 mm |
| Built-in diameter | 0 mm |
| Staircase monitoring | No |
| Bridging switch | No |
| Suitable for wireless transmission | Yes |
| Temperature | 0-40 °C |
| Max. starting current | 0 A |
| Response value sensitivity adjustable | Yes |
| Dim function with dimmer basic element | No |
| Response value luminosity | 2-2000 lx |
| Diameter detection range on floor | 20 m |
| Remote operation | Yes |
| RAL-number (similar) | 0 |
| Control current | 0 mA |
| Teach-function for response value luminosity | Yes |
| Built-in length | 0 mm |
| Transparent | No |
| Detection angle horizontal | 110 ° |
| Suitable for wall mounting | No |
| Number of switching zones | 0 |
| Min. starting current | 0 A |
| Min. depth of built-in installation box | 19 mm |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
| Anti-bacterial treatment | No |