| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel Lijmpistool GluePRO 300 |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8419 8998 00 |
| ETIM | EC001382 |
| Warming-up time | 3 min |
| Nominal power consumption | 90 W |
| Max. stick length | 300 mm |
| Max. stick diameter | 11.7 mm |
| Max. glue capacity | 25 g/min |
| Packing level 1 | 4007841035280 |
| Width | 83 mm |
| Height | 212 mm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Length | 283 mm |
| Machine weight | 0.971 kg |