| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel Lijmpistool Gluematic 3002 in Koffer |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8205 5980 00 |
| ETIM | EC001382 |
| Warming-up time | 7 min |
| Nominal power consumption | 45 W |
| Max. stick length | 250 mm |
| Max. stick diameter | 11 mm |
| Max. glue capacity | 16 g/min |
| Packing level 1 | 4007841333393 |
| Width | 30 mm |
| Height | 160 mm |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Length | 185 mm |
| Machine weight | 0.32 kg |