| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel HL Actieset HL1620 KF, incl. mondstuk 50mm |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8419 8998 00 |
| ETIM | EC001383 |
| With temperature control | Yes |
| Nominal power consumption | 160 W |
| Air volume | 0 l/min |
| Air flow control | Positions |
| Packing level 1 | 4007841013622 |
| Width | 86 mm |
| Height | 200 mm |
| Length | 252 mm |
| Temperature | 300-500 °C |
| Machine weight | 0.67 kg |
| With temperature indication | Yes |