| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel HG2320E ESD Heteluchtpistool |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8419 8998 00 |
| ETIM | EC001383 |
| With temperature control | Yes |
| Nominal power consumption | 0 W |
| Air volume | 500 l/min |
| Air flow control | Positions |
| Supply voltage | 220-240 V |
| Packing level 1 | 4007841020811 |
| Width | 87 mm |
| Height | 200 mm |
| Length | 253 mm |
| Temperature | 80-650 °C |
| Machine weight | 1.044 kg |
| With temperature indication | Yes |