| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel Heteluchtpistool HG 5000 E in koffer |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8467 2985 00 |
| ETIM | EC001383 |
| With temperature control | Yes |
| Nominal power consumption | 3400 W |
| Air volume | 800 l/min |
| Air flow control | Continuously variable |
| Supply voltage | 230 V |
| Packing level 1 | 4007841350154 |
| Width | 122 mm |
| Height | 67 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 350 mm |
| Machine weight | 1.456 kg |
| With temperature indication | Yes |