| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel Heteluchtpistool HG 2420 E in koffer |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8419 8998 00 |
| ETIM | EC001383 |
| With temperature control | Yes |
| Nominal power consumption | 2200 W |
| Air volume | 400 l/min |
| Air flow control | Positions |
| Supply voltage | 220 V |
| Packing level 1 | 4007841008284 |
| Width | 75 mm |
| Height | 89 mm |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Length | 337 mm |
| Machine weight | 0.96 kg |
| With temperature indication | Yes |