| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel Heteluchtpistool BHG 360 Li-Ion |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8467 2985 00 |
| ETIM | EC001383 |
| With temperature control | No |
| Nominal power consumption | 300 W |
| Air volume | 100 l/min |
| Air flow control | Positions |
| Supply voltage | 36 V |
| Packing level 1 | 4007841351052 |
| Width | 65 mm |
| Height | 265 mm |
| Length | 240 mm |
| Machine weight | 2.79 kg |
| With temperature indication | No |