| Item condition | New |
| Manufacture name | Steinel Compact Heteluchtpistool HL Stick |
| Brand | STEINEL |
| Harmonized System Code | 8467 2985 00 |
| ETIM | EC001383 |
| With temperature control | No |
| Nominal power consumption | 350 W |
| Air volume | 100 l/min |
| Air flow control | Positions |
| Supply voltage | 220 V |
| Packing level 1 | 4007841004019 |
| Width | 78 mm |
| Height | 76 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 235 mm |
| Machine weight | 0.594 kg |
| With temperature indication | No |